Bilgisayar Destekli Boru Büküm

Bükme işlemi pek çok endüstri alanındaki en önemli metal şekillendirme operasyonlarından biridir. Bükme, malzemelerin doğrultularının sıcak ve soğuk olarak istenilen yöne doğru değiştirilmesi işlemidir. Boru bükme, uçak-uzay, otomotiv ve inşaat sektörleri de dâhil olmak üzere pek çok alanda kullanılan bir işlemdir. Çok çeşitli metotlar boru bükme işleminde kullanılabilir. Borunun et kalınlığına, kıvrılması istenen radüs derecesine, üretimin azlığına çokluğuna, operatör kullanım gereksinimi ve ilk yatırım maliyetine göre farklı boru bükme yöntemleri kullanılabilinir.

Boru bükme yöntemleri arasında en çok kullanılan yöntem malafalı boru bükme yöntemidir.

Malafalı bükme, borunun dönen bir kalıp etrafına sardırılarak büküldüğü bir yöntemdir. Bu yöntemde en çok karşılaşılan problemler borunun kırışması, borunun yamulması, borunun yüzey pürüzlülüğünün bozulması, kesit alanındaki bozukluklar ve borunun kırılmasıdır. Bu problemler, çok ince veya çok kalın et kalınlığına sahip borunun kullanılmasına, çok düşük değerde bükme açısıyla büküm yapılmasına, malafanın hatalı konumlandırılmasına bağlıdır. Bu çalışmada boru bükmede karşılaşılan problemlerin oluşmaması için neler yapılması gerektiği açıklanmıştır.

Bilgisayar destekli tasarım ile 800 mm boyunda 25mm çapında 2.5 mm et kalınlığına sahip boruyu bükebilen, malafalı boru bükme makinasının boru bükme kalıpları tasarlanmıştır. Bilgisayar destekli tasarım ile en doğru kalıplar tespit edilmiştir. Tasarımda oluşan hatalar üretim aşamasından önce bilgisayar ortamında düzeltilmiştir. Böylece bilgisayar destekli tasarım programı kullanılarak zaman,işçilik ve malzeme kaybı önlenmiştir ve maddi kazanç sağlanmıştır.

DMS 230 NC MAKİNE ÖZELLİKLERİ

> NC KONTROLLÜ

> MAKSİMUM BORU ÇAPI : 230 MM

> MAKSİMUM ET KALINLIĞI : 15MM

> MAKSİMUM KALIP RADÜSÜ : 600MM

> BÜKÜLEBİLECEK MAKSİMUM BORU BOYU: 2-6 MT

> OTOMATİK SIKMA ÖZELLİĞİ

> OTOMATİK BÜKME ÖZELLİĞİ

> MEKANİK BOY DAYAMA

> DOKUNMATİK EKRAN KONTROL PANELİ

bb-1
bb-2
bb-3
bb-4